2011 NATIONAL ACADEMIC CHAMPIONSHIP


Middle School/Junior High contests are shaded in yellow. Reading the schedule: Opponents are in the same column, not the same row. In the first match, Ellicottville plays Coatesville, not Penn Manor.

Washington preliminary rounds.
Galaxy
East 1
East 2
East 3
Mezzanine 2
Mezzanine 3
Friday
6/3











8:30 Ellicottville

Penn Manor

Norman

Fairfield A

DuBois

Southport
Coatesville

Minford

Delaware Valley

High Tech B

Hastings

Elizabethtown
9:00 Elizabethtown

Cedar Crest
Schuylerville

Morristown West

Fairfield B

Central Sallisaw
High Tech A

High Tech B

North Babylon

Delaware Valley

MAST

Norman
9:30 Gretna
Central A

Cross

Norwood

Fillmore


Wilson Hall

St Anthony

Heber Springs

Ignacio

Verity


10:00 Morristown West

High Tech A

High Tech B

Southport

Norman

Port Jervis
Penn Manor

Fairfield A

Minford

DuBois

Elizabethtown

Hastings
10:30 North Babylon

Schuylerville

Elizabethtown

Cedar Crest

Coatesville

Penn Manor
Hastings

Central Sallisaw

Port Jervis

MAST

Chautauqua Lake

Stonewall Jackson
11:00 Central A

Gretna

Wilson Hall

Cross

Fillmore


Verity

Heber Springs

St Anthony

Campbell County

Ignacio


11:30 Norman

Penn Manor

Ellicottville

Coatesville

DuBois

Minford
Western Branch

High Tech A

Chautauqua Lake

High Tech B

Morristown West

North Babylon
1:00 Byram Hills

Southport

Manheim Twp JV

Western Branch
Ft Recovery JV

Central Bucks East JV
Lancaster Catholic

Central Bucks East Varsity

James Island JV

Port Jervis
West Chester East JV

York Suburban
1:30 St Agnes

Wilson Hall

Gretna

St Anthony

Campbell County

Lancaster Mennonite
Manheim Twp B

Cross

Norwood

Manheim Twp A

Verity

Minford
2:00 Ft Recovery Varsity

Bennett

Manheim Twp Varsity

Ritchie County
Stonewall Jackson

Fairfield B
Port Jervis

Morristown West

Ardsley A

Delaware Valley

Central Bucks East Varsity

Lancaster Catholic
2:30 Hastings

Byram Hills

Western Branch

Elizabethtown

Fairfield A

Bennett
Gettysburg

S Glens Falls

High Tech A

High Tech B

Ardsley B

Ardsley A
3:00 Belfry B

Central B

Warren A

Warren B

St Anthony

Manheim Twp A
Lancaster Mennonite

St Agnes

Belfry A

Cross

Blue Ridge

Boonsboro
3:30 Central Sallisaw

Gettysburg
Ft Recovery Varsity

York Suburban

North Babylon

MAST
S Glens Falls

Ardsley A
Bennett

High Tech A

Lancaster Catholic

Hastings
4:00 Fairfield B

James Island JV

Manheim Twp Varsity

Chautauqua Lake

Ft Recovery JV

Ardsley B
Central Bucks East JV

West Chester East JV

York Suburban

Bennett

Manheim Twp JV

Ritchie County
4:30 Central B

Manheim Twp B

Campbell County

Norwood

Belfry A

Belfry B
Boonsboro

Ignacio

Minford

St Agnes

Heber Springs

Blue Ridge
5:00 Millburn

Elizabethtown

Smithtown East

Smithtown West

Byram Hills

Bennett
New Rochelle

Central Bucks East Varsity

Penn Manor

Yorktown

Gettysburg

Manheim Twp Varsity
5:30 Heber Springs

Minford

Manheim Twp B

Belfry A

Belfry B

Central A
Ignacio

Blue Ridge

Verity

Manheim Twp A

St Anthony

Warren B
7:00 Schuylerville

James Island JV

West Chester East JV

Central Bucks East Varsity

Ritchie County

Millburn
Sand Rock

Central Bucks East JV

Ellicottville

Coatesville

Penn Manor

Yorktown
7:30 Fillmore

Warren A

Warren B

Boonsboro



Verity
Blue Ridge
Central B

Lancaster Mennonite

Ignacio



St Anthony

8:30 in Galaxy – “Who Wants to Be a Game Show Host” – all are welcome, but only graduating seniors may audition for a job moderating at next year’s Nationals. Coaches may sign up to play the game while the students read the questions. Sign-up sheets for both are on the table in Galaxy.


Galaxy
East 1
East 2
East 3
Mezzanine 2
Mezzanine 3
Sunday
6/4











8:30 Croton-Harmon

West Chester East Varsity

Chautauqua Lake

Western Branch

Schuylerville

New Rochelle
Minford
Chatham A

S Glens Falls

Smithtown East

Smithtown West

York Suburban
9:00 Manheim Twp Varsity

Sand Rock

Gettysburg

Ellicottville

Chatham B

North Babylon
Ithaca
Coatesville

Western Branch

MAST

Millburn

Central Bucks East Varsity
9:30 Longfellow A

Longfellow B

Cross

Gretna

Lancaster Mennonite

Central B
Campbell County

Fillmore

Minford

St Agnes

Verity

Heber Springs
10:00 West Chester East Varsity

Chautauqua Lake

Central Sallisaw

Millburn

Smithtown East

Smithtown West
Ardsley A

Croton-Harmon

New Rochelle

Cedar Crest

Lancaster Catholic

Chatham A
10:30 Southport

Ft Recovery JV

Ritchie County

Manheim Twp Varsity

Ellicottville

Manheim Twp JV
Chatham B

Western Branch

Millburn

Ft Recovery Varsity

Fairfield B

Sand Rock
11:00 Cross

Longfellow A

Longfellow B

Central A

Gretna

St Agnes
Warren A

Warren B

Heber Springs

Manheim Twp B

Manheim Twp A

Boonsboro
11:30 Fairfield A

Manheim Twp Varsity

Ardsley B

Sand Rock

North Babylon

West Chester East Varsity
Chautauqua Lake
Norman

Lancaster Catholic

S Glens Falls

Chatham A
Yorktown
1:00 West Chester East JV

Ithaca

Croton-Harmon

James Island JV

Chatham B

Central Bucks East JV
Manheim Twp JV

Stonewall Jackson

Southport

Schuylerville

Minford

Ft Recovery JV
1:30 Manheim Twp A

Belfry B

Longfellow B

Belfry A

Longfellow A

Gretna
Warren A

Campbell County

Norwood

Wilson Hall

Minford

Central B
2:00 Stonewall Jackson

New Rochelle

Fairfield B

Ft Recovery Varsity

West Chester East Varsity

Croton-Harmon
DuBois

Chatham A
Byram Hills

Norman

S Glens Falls

High Tech A
2:30 Smithtown West

Fairfield A

Central Bucks East JV

Croton-Harmon

Chatham B

Smithtown East
DuBois

Southport

Manheim Twp JV

Gettysburg

Ardsley A

Cedar Crest
3:00 Warren B

Boonsboro

Central A

Lancaster Mennonite

Wilson Hall

Warren A
Fillmore

Manheim Twp B

Campbell County

Longfellow A

Longfellow B

Norwood
3:30 Ardsley B

Ft Recovery JV

Yorktown

West Chester East

James Island JV

DuBois
Ithaca

Ritchie County

Central Bucks East Varsity

Central Sallisaw

Croton-Harmon

S Glens Falls
4:00 Smithtown East

Smithtown West

West Chester East Varsity

Byram Hills

Ft Recovery Varsity

Schuylerville
Delaware Valley

Lancaster Catholic

Morristown West

Coatesville

Ithaca

Stonewall Jackson
4:30 Norwood

Belfry A

Belfry B

Longfellow A

Warren A

Wilson Hall
Minford

Central B

Manheim Twp A

Blue Ridge

Longfellow B

Warren B
5:00 Port Jervis

Smithtown East

Smithtown West

Fairfield B

Ardsley B

MAST
York Suburban

Ithaca

New Rochelle

Chatham A

Delaware Valley

Byram Hills
5:30 James Island JV

West Chester East JV

Manheim Twp JV

Chatham B

Cedar Crest

Ft Recovery Varsity
Ft Recovery JV

Central Bucks East JV

Fairfield A

West Chester East Varsity

Port Jervis

Gettysburg
7:00 Ritchie County

Millburn

Ellicottville

Cedar Crest

Stonewall Jackson

Yorktown
Bennett

Ardsley B

Chatham A

Ithaca

MAST

Sand Rock
7:30 Belfry A

Belfry B

Boonsboro

Lancaster Mennonite

St Agnes

Longfellow A
Longfellow B

Central A

Blue Ridge

Ignacio

Fillmore

Manheim Twp B
8:00 Morristown West

Hastings

Ardsley A

Central Sallisaw

Yorktown

Delaware Valley
Sand Rock

York Suburban

Minford

Chatham B

High Tech B

New Rochelle



Return to QU home page