2009 NATIONAL ACADEMIC CHAMPIONSHIP


New Orleans preliminary round results.
Lagniappe
Cypress
Magnolia
Saturday
5/23





8:30 South Glens Falls 300
Fruita Monument B 145
Fruita Monument A 210
Bishop Garrigan 145
Jackson Prep 360
Alvin 230
9:00 Vidor 170
Charleston Catholic 310
St. Croix Country Day 205
Tecumseh 310
Elizabethtown 210
St. Thomas 190
9:30 High Tech 265
South Glens Falls 210
Cathedral 200
Rye Country Day 255
Alvin 235
Bishop Garrigan 120
10:00 Fruita Monument A 265
St. Thomas 310
Fruita Monument B 110
Jackson Prep 305
Vidor 170
Tecumseh 180
10:30 Alvin 200
St. Croix Country Day 155
Elizabethtown 330
Charleston Catholic 250
Cathedral 340
South Glens Falls 220
11:00 St. Thomas 245
Bishop Garrigan 115
High Tech 330
Bayside 175
Fruita Monument A 275
Vidor 130
11:30 Cathedral 265
Rye Country Day 270
Charleston Catholic 255
Fruita Monument B 125
Tecumseh 100
Jackson Prep 230
1:00 East Varsity A 275
East JV 100
East Varsity B 80
Plano West B 200
Plano West A 335
Horace Greeley 470
1:30 Ridgeland 190
Shepton B 110
Plano West A 310
St. Croix Country Day 195
Clinton 255
Lewis-Palmer 150
2:00 Shepton A 290
Bayside 190
Shepton B 135
East JV 140
East Varsity B 195
East Varsity A 295
2:30 Charleston Catholic 195
Lewis-Palmer 220
Rye Country Day 220
Ridgeland 220
Shepton A 155
Plano West A 205
3:00 Chapin 125
Plano West B 255
Booker T. Washington 200
Shepton B 255
Bayside 185
Morrillton 325
3:30 Sacred Heart 195
Horace Greeley 335
Shepton A 150
Bishop Garrigan 90
Ridgeland 80
Clinton 295
4:00 Horace Greeley 350
High Tech 320
Chapin 120
Fruita Monument A 235
Academics Plus 75
Morrillton 210
4:30 St. Croix Country Day 95
Sacred Heart 180
James Island 360
Plano West A 305
Ridgeland 155
Cathedral 155
5:00 East Varsity B 125
East Varsity A 350
East JV 80
St. Croix Country Day 175
Fruita Monument B 190
Sacred Heart 250
5:30 Lewis-Palmer 295
Plano West B 280
Morrillton 210
Academics Plus 115
Chapin 165
South Glens Falls 230


Lagniappe
Cypress
Magnolia
Sunday
5/24



8:30 Elizabethtown 415
Morrillton 185
St. Thomas 250
Academics Plus 70
Shepton A 270
Shepton B 230
9:00 East Varsity A 190
East JV 170
East Varsity B 170
Horace Greeley 460
Fruita Monument B 215
Fruita Monument A 320
9:30 Cathedral 260
St. Thomas 290
Vidor 235
Alvin 220
Booker T. Washington 240
Chapin 230
10:00 Jackson Prep 235
Bayside 120
High Tech 310
Plano West B 240
Rye Country Day 260
Plano West A 125
10:30 Tecumseh 200
Charleston Catholic 260
East Varsity A 370
Shepton A 295
Shepton B 320
Cathedral 200
11:00 Jesuit 230
Vidor 230
Alvin 185
East JV 185
East Varsity B 225
James Island 345
11:30 High Tech 255
St. Thomas 170
Bayside 140
Clinton 265
Horace Greeley 395
Morrillton 275
1:00 Fruita Monument B 125
Jesuit 285
Fruita Monument A 280
Clinton 350
Elizabethtown 275
Chapin 145
1:30 South Glens Falls 145
James Island 310
Shepton A 200
Shepton B 180
Jackson Prep 240
Booker T. Washington 230
2:00 Lewis-Palmer 205
St. Croix Country Day 235
Jesuit 490
Morrillton 320
High Tech 285
Bishop Garrigan 100
2:30 Elizabethtown 275
Rye Country Day 295
Tecumseh 150
Horace Greeley 250
Booker T. Washington 195
Academics Plus 140
3:00 Bayside 275
Bishop Garrigan 70
James Island 445
Academics Plus 90
Clinton 310
Chapin 125
3:30 Rye Country Day 195
Charleston Catholic 170
Tecumseh 95
Ridgeland 220
Plano West B 165
Plano West A275
4:00 Sacred Heart 140
Jesuit 380
Lewis-Palmer 150
Clinton 335
Alvin 165
Ridgeland 300
4:30 Elizabethtown 265
James Island 315
Plano West B 350
Vidor 225
Academics Plus 175
East JV 150
5:00 Booker T. Washington 285
Jesuit 230
Sacred Heart160
James Island 325
East Varsity A 295
Jackson Prep 365
5:30 Jesuit 275
Sacred Heart 210
South Glens Falls 230
East Varsity B 135
Lewis-Palmer 195
Booker T. Washington 225



Return to QU home page